מהו מבנה מסוכן? - האם ניתן לשקם אותו?

מהו מבנה מסוכן? – האם ניתן לשקם אותו?

מסתבר שבישראל יש מאות מבנים אשר הוגדרו על ידי מהנדסי העיריות והרשויות המקומיות בתור מבנים מסוכנים. למעשה, ההגדרה למבנה מסוכן היא חלק בלתי נפרד מתהליך שלם בו מבנה הוגדר כמסוכן בשל פגמים, ליקויים ובעיות מבניות שהובילו נציג מהנדס מטעם מחלקת הנדסה אזרחית בעירייה או בראשות המקומית לקבוע כי מבנה מסוים הוא מסוכן.

מבנים אלה יכולים להוות סכנה הן עבור דיירי הבניין והן עבור העוברים ושבים משום שלרוב עמודי התמיכה שלהם אינם יציבים מה שמעלה את הסיכוי של המבנה לקרוס. מהרגע שבו העירייה הוציאה את הצו למבנה, הדיירים מחוייבים לפנות לחברה מקצועית ומנוסה בשיקום מבנים מסוכנים. המטרה של התהליך יהיה להשיב את המבנה לרמת בטיחות גבוהה תוך מספר חודשים ולאפשר לדיירים בו לגור בצורה בטוחה ובטיחותית. חשוב לדעת שאם המבנה בו אתם מתגוררים לא עבר תהליכי תחזוקה בשנים האחרונות, ניתן לעשות המון דברים כדי למנוע את הוצאת הצו למבנה מסוכן ולא צריך לחכות עד שמועד הוצאת הצו יגיע. 

איך משקמים מבנה מסוכן? 

בדרך כלל כאשר המבנה הוגדר כמסוכן למגורים על ידי מהנדס, יש שני דברים עיקריים שהמבנה חייב לעבור.  התהליך הראשון הוא שיקום טיח. בבניינים שנבנו לפני 30-50 שנים, הטיח מתחיל להתקלף ובמקרים קיצוניים נוצר מצב שחלקים שלמים של טיח נופלים. במצב כזה על החברה שבחרתם לקלף  את כל הטיח הישן וליישם שכבות של טיח חדש בהדרכה. בשלב הראשון עוברים על כל קירות הבניין הן הפנימיים והן החיצוניים עם לחץ מים גבוה ואז בעצם כל החלקים הלקויים נופלים מעצמם. בשלבים הבאים מורחים טיח מחדש, מיישמים חומרים מקשרים וממתינים בכל שכבה לייבוש מלא. 

התהליך השני הוא חיזוק ועיבוי של העמודים המייצבים את המבנה. כל הבניין עומד ניצב על עמודים המשלבים בטון וברזל, עמודים שמחזיקים את המבנה יציב. ברגע שהבטון מתחיל להתפורר מסביב לעמודים, הברזלים מתחילים בעצם להיחשף וזה יכול לגרום לסכנה של ממש ולקריסה של המבנה. התהליך כולל חשיפה של כלל הברזלים מכל העמודים שמייצבים את הבניין, טיפול מלא בקורוזיה, שיקום, עיבוי וחיזוק של העמודים. יש מקרים בהם יש צורך לשלב ברזלים חדשים לגמרי וליצוק את הבטון מחדש.


חברת סנפלינג ישראל מתמחה בתחזוקה ושיקום מבנים מסוכנים. בין אם מדובר בעבודות תחזוקה פשוטות ובין אם בתהליכים כמו איטום ושיקום בטון, איטום גגות ותיקון מרזבים, הצוות שלנו מנוסה וישמח לסייע לכם בתהליך שלב אחר שלב עד להסרה מלאה של צו מבנה מסוכן. הקפדה על כל כללי הבטיחות לעבודות בגובה, צוות מקצועי וביצוע התהליך בתכנון מלא בהתאם לגיל המבנה והליקויים הקיימים בו הופכים אותנו לאחת מהחברות המובילות בישראל לביצוע שיקום מבנים. צרו איתנו קשר ונשמח לחזור אליכם בהמרה.

כתיבת תגובה